Christian Schmidt

Christian Schmidt a Heinrich Stoll převzali 27. července 1873 manufakturu na výrobu pletacích strojů provozovanou v Riedlingenu nad Dunajem.

Christian Gottlob Schmidt se narodil 6. 8. 1844 v Bietigheim / Enz jako syn učitele. V roce 1860 se ve městě Urach úspěšně vyučil zámečníkem a 17. 10. 1875 se oženil s Luisou Katharinou Banzhafovou, která se narodila 22. 2. 1851 jako dcera řezníka, zemědělce a prodejce dřeva z města Illingen. Ta byla sestrou Gottloba Banzhafa, který později po dobu několika desetiletí výrazně přispíval k prosperitě společnosti NSU. 19. srpna 1876 se do tohoto svazku v Riedlingenu narodil jediný syn Karl August.

27. července 1873 uzavřeli Christian Schmidt a Heinrich Stoll smlouvu o svých společných budoucích obchodních aktivitách a již v roce 1875 si jejich společnost "Mechanischen Werkstatt von Schmidt & Stoll" nechala zapsat svůj první patent. Nicméně, v roce 1876 se po třech letech úspěšné spolupráce cesty obou výrobců rozešly. Stoll se odstěhoval do Reutlingenu, kde založil továrnu na pletací stroje Stoll Heinrich & Co., zatímco Schmidt zůstal a až do svého odchodu do Neckarsulmu v roce 1880 představoval díky vlastnictví patentu pro Stolla jediného skutečného konkurenta.

V té době zaměstnávala Schmidtova výrobna 8 - 10 lidí a o obchodní činnost se staral Gottlob Banzhaf. V malé budově na "ostrově" se v přízemí nacházely soustruhy, různé další obráběcí stroje a výheň, zatímco první patro sloužilo jako kancelářské prostory a v podkroví bylo skladiště. V průběhu doby však přestal tento objekt vzhledem k výrobní kapacitě vyhovovat nárokům na prostor i na vodní energii. Schmidt hledat nové sídlo firmy až se doslechl, že jsou v Neckarsulmu na prodej jedna stará pila a zchátralý mlýn.

1. dubna 1880 Christian Schmidt koupil tento majetek za cenu 18 000 marek. Tento obchod byl uzavřen s pomocí jednoho z jeho obchodních partnerů, majitele neckarsulmerské textilní továrny, podnikatele Simona Diemera (Dům módy Diemer v Neckarsulmu), pro kterého v té době šilo a pletlo zhruba 50 dívek a žen. Během pouhých tří měsíců byla budova přestavěna a zrenovována a do konce června se Schmidtova společnost stěhovala z Riedlingenu do Neckarsulmu. Spolu s firmou se do Neckarsulmu přestěhovalo šest dělníků a ředitel továrny. Po rozdělení společnosti, kterou vlastnil spolu se Stollem, získal Schmidt většinu strojů. Stěhování měl na starosti Banzhaf. Krátce po přestěhování, v roce 1881, získaly pletací stroje Neckarsulm ocenění na výstavě ve Stuttgartu 1881.

24. února 1884 Christian Schmidt v pouhých 39 letech zemřel na onemocnění jater.

Zavřít