Ferdinand Piëch

Prof. Ferdinand K. Piëch řídil v letech 1975 až 1988 technický vývoj společnosti Audi a.s. a od roku 1988 do roku 1992 zde zastával funkci předsedy představenstva. Od roku 2002 byl až do dubna 2015 předsedou dozorčí rady koncernu Volkswagen a.s.

Ferdinand Piëch, vnuk Ferdinanda Porsche, se narodil 17. dubna 1937 ve Vídni a studoval strojírenství na švýcarské Federální vysoké škole technické (ETH) v Curychu. Svou kariéru zahájil v roce 1963 v oddělení testování motorů společnosti Porsche KG ve Stuttgartu-Zuffenhausen. Po tom, co prošel několika různými funkcemi, se Ferdinand Piëch stal v roce 1971 technickým ředitelem společnosti Porsche KG. Pod jeho vedením bylo zkonstruováno legendární závodní Porsche 917, které značce Porsche přineslo v roce 1970 její první vítězství v závodě 24h Mans.

Odchod do společnosti Audi NSU Auto Union a.s.

V roce 1972 se na rodinné radě Porsche rozhodlo, že do budoucna již nebude žádný člen rodiny zastávat žádnou z vedoucích pozic ve firmě. V témže roce odešel Ferdinand Piëch do společnosti Audi NSU Auto Union a.s. sídlící v Ingolstadtu, kde měl původně na starosti speciální technický vývoj. V roce 1974 se stal ředitelem technického vývoje a hned v následujícím roce se stal členem představenstva společnosti.

Profilování značky Audi

Piëch dodal mottu společnosti "Náskok díky technice" nový rozměr, přičemž zajistil upevnění pozice značky Audi na trhu a její posunutí do vyššího segmentu: mezi milníky na cestě k tomuto úspěchu patří pětiválcový motor, přeplňování turbodmychadlem, pohon všech kol quattro, plně pozinkované karoserie, naftové motory s přímým vstřikováním (TDI), první Audi V8, lehká hliníková stavba Audi space frame (ASF) a také celá řada designových ikon jako jsou Audi quattro Spyder a Avus quattro.

Čestný doktorát

V roce 1984 se Ferdinand Piëch dočkal uznání za svůj přínos v oblasti automobilového průmyslu v podobě čestného doktorátu technických věd, Dr. tech. h. c., který obdržel od Vídeňské technologické univerzity. V roce 1988 byl Ferdinand Piëch jmenován předsedou představenstva společnosti AUDI a.s. a o pět let později se přesunul do Wolfsburgu, kde vykonával stejnou funkci ve společnosti Volkswagen a.s. Od roku 2002 do roku 2015 zastával post předsedy dozorčí rady společnosti Volkswagen a.s. a dozorčí rady společnosti AUDI a.s.

 

Zavřít