Jörgen Skafte Rasmussen

Jörgen Skafte Rasmussen se narodil 30. července 1878 v dánském městě Nakskov. Po úspěšném ukončení inženýrského studia ve městech Mittweida a Cvikov založil v roce 1907 v krušnohorském Zschopau malou továrnu na výrobu příslušenství k parním stojům.

Během první světové války začal experimentovat s parou poháněnými vozidly, která měla v němčině zkratku DKW, ze které se později stala značka všech firemních produktů. Po roce 1918 rozjel Rasmussen v Zschopau výrobu dvoutaktních motorů a začal se věnovat stavění motocyklů. To byl začátek období neuvěřitelného vzestupu společnosti Zschopauer, která se v roce 1928 stala největším závodem na výrobu motocyklů.

Zahájení výroby automobilů

V roce 1928 zkusil Rasmussen vyrábět také automobily. Během několika málo let se Rasmussenovi, který měl silně vyvinutý smysl pro obchod, podařilo rozjet v jižním Sasku malé průmyslové impérium. Nicméně, světová hospodářská krize roku 1929 si vybrala svou daň i na společnosti Zschopauer s celou řadou externích dodavatelů. Vzhledem k hospodářskému úpadku byla se Státní saskou bankou zahájena jednání o fúzi automobilek Audi, DKW, Horch a Wanderer do jednoho celku s názvem Auto Union.

Klíčová role při zakládání společnosti Auto Union a.s

Rasmussen sehrál při zakládání společnosti Auto Union a.s. nepochybně svou zásadní roli a i z toho důvodu byl v letech 1932 - 1934 členem představenstva. Nicméně, vzhledem k nesmiřitelným rozporům Rasmussen v roce 1935 z automobilky Auto Union a.s. odešel. V roce 1937 se přestěhoval do Sacrowa nedaleko Berlína. Po druhé světové válce se vrátil do rodného Dánska, kde 12. srpna 1964 v Kodani zemřel.

Zavřít