Johann Baptist Winklhofer

Johann Baptist Winklhofer se narodil jako syn sládka 23. června 1859 v Mnichově, kde později vystudoval obor mechanik. Po roce 1880 se začal stále silněji zajímat tzv. vysoká kola, která v té době byla velmi módní záležitostí.

Jeho záliba se mu stala i pracovní náplní, protože od roku 1883 začal pracovat jako obchodní cestující prodávající vysoká kola britské značky Rudge. Během této doby se seznámil se svým budoucím obchodním partnerem, Richardem Adolfem Jaenickem, se kterým v roce 1885 společně založili opravnu jízdních kol v Saské Kamenici. Již v roce 1886 začala jejich firma vyrábět vlastní jízdní kola, která se prodávala pod obchodní značkou "Wanderer".

Továrna na výrobu jízdních kol Wanderer a.s.

Po transformaci firmy na akciovou společnost v roce 1896 (Wanderer Fahrradwerke a.s.) se Winklhofer 1. října 1897 stal generálním ředitelem této společnosti. V roce 1902 na tuto pozici rezignoval a stal se členem dozorčí rady společnosti, kde působil až do roku 1929. V roce 1916 založil v Mnichově druhou společnost, která zpočátku vyráběla munici pro armádní složky a později se začala soustředit na výrobu převodových řetězů pro stroje a motorová vozidla. Tyto produkty na trhu slavily úspěch pod značkou IWIS, která představovala zkratku jména Johann Winklhofer Söhne. Johann Baptista zemřel 28. března 1949 v Landsbergu na Lechu.

Zavřít