August Horch a Audi

Společnost AUDI a.s. má za sebou bohatou a pohnutou minulost s tradicí výroby automobilů a motorů, která sahá až do 19. století. Na počátku celé historie stál August Horch, německý průkopník na poli automobilového konstruktérství.

Po úspěšném absolvování technické univerzity v saském městě Mittweida našel August Horch své uplatnění v automobilce Carl Benz v Mannheimu, kde nejdříve pracoval v oddělení výroby motorů a kde se později stal ředitelem oddělení konstrukce motorů. V roce 1899 se však rozhodl založit vlastní firmu a tak ještě 14. listopadu vznikl v Kolíně nad Rýnem závod Horch & Cie. zabývající se výrobou motorových vozidel.

V roce 1902 se Horch přesunul do Saska, nejprve do Reichenbachu a v roce 1904 do Cvikova, kde se jeho firma změnila na akciovou společnost. Vzhledem k velkým rozporům s představenstvem a dozorčí radou však August Horch společnost v roce 1909 opustil. Protože chtěl v automobilovém průmyslu zůstat, založil vzápětí v Cvikově druhou automobilku. Protože bylo jeho příjmení "Horch" již využíváno předchozí společností a zároveň bylo registrováno jako ochranná známka, použil jako název společnosti jeho latinský překlad: "Audi" (v češtině to znamená "poslouchej"). Na nápad použít latinský imperativ přišel syn jednoho z obchodních partnerů Augusta Horcha, který měl hluboké znalosti latiny a zaslechl diskuzi při hledání nového názvu společnosti. Od té doby začal August Horch při korespondenci používat zakončení "Váš Audi-Horch". V prosinci 1914 se automobilka Audi s.r.o. změnila v akciovou společnost.

Již od samého počátku slavila značka Audi úspěchy ve světě motorsportu. Díky vítězství v rakouské Alpské rallye v letech 1911 až 1914 se Augustu Horchovi podařilo během několika let proslavit značku Audi na mezinárodní úrovni. Na to konto získalo bezpochyby nejúspěšnější Audi té doby, Typ C 14/35 koní, přezdívku "Alpský vítěz". Po první světové válce odešel August Horch ze společnosti a přestěhoval se do Berlína, kde pokračoval ve své činnosti jako nezávislý automobilový expert

Zavřít